Modellbemutatás • 2024-05-28 • Utoljára módosítva: 2024-06-01
Keresőszavak: busch, auhagen, terepépítés,
A bejegyzésben konkrét termékek jelenhetnek meg. Ezeket a termékeket megvásároltam, azok felhasználását, illetve konkrét tapsztalataimat írom le. A termékkel kapcsolatban leírt vélemény az egyéni ízlésemet tükrözi.
A Kecskeméten álló egyik vízdaru belesimul az állomás egyéb eszközei közé
A vízdaru a gőzvontatású személyszállítás 1984. május végi, majd a gőzmozdony trakciónem december 31-i megszűntetésével elvesztette munkáját, azonban sok állomáson ma is áll egy régi világ emlékeként, üzemképtelenül.
FORTEPAN / adományozó: Lissák Tivadar / készült: 1941
Rákospalota-Újpest vasútállomáson álló vízdaru már nem teljesen ép
A MÁV már nagyon korán szabványosított, ez az eszköz az "Oldenburgi" vízdaru lett. Ebben a formában még a Révai nagy Lexikonba is bekerült az alábbi leírással: Vasutaknál alkalmazzák mozdonyoknak vízzel való ellátására. Előnye a régebbi szerkezet vízdarukkal szemben az, hogy a darufej forgása a hozzáerősített kifolyócsővel együtt nem a daruállvány, hanem a darufejjel kapcsolatos tengely körül történik. Ilyen szerkezet vízdarukat először az oldenburgi vasutaknál (Oldenburgi Nagyhercegségi Államvasutak Großherzoglich Oldenburgische Staatseisenbahnen- szerk) alkalmaztak, innen elnevezésük. (forrás: Révai Nagy Lexikona https://hegykozcsatar.lapunk.hu/dokumentumok/201801/rnl14_8.pdf)
TT méretben ezt a fajta darut sajnos csak kis szériában, műhelyektől lehet beszerezni, néhol hattyúnyakas vagy forgógémes vízdaruként hivatkoznak rá én most a Mikromodell kínálatában láttam, 3D nyomtatott alkatrészek összeszerelhető változataként, egyedi rendelésre.
FORTEPAN / adományozó: Berkó Pál / készült: 1939
A magyar vasúton kisebb elterjedtséggel, de előfordult egy másik változat is, ahol egy fejre állított J alakú cső végéhez egy fel-le mozgatható csőr vagy teknő tartozott, amit a mozdonyhoz illesztettek. Ez egyébként a vízdaru bajor változata. Sajnos, ilyen fajta vizdaruról jó fotót nem találtam, de a Fortepan képén létszik a lényeg. A magyar változathoz hasonlót a Miniatur cseh műhely forgalmaz MT13 cikkszámmal 3 ezer Forintért.
Auhagen a porosz változatot modellezte
A Busch egy ritkább változatot készített el TT méretben
Általában az olyan kiegészítőket, mint a címben szereplő betonkorlát, általában már a majdnem kész terepasztalra helyezik fel. Van olyan rész az asztalomon, amely elkészültnek tekinthető, és most azt volt kedvem egy kicsit fejleszteni.
A blogom indulásakor, 2019. májusában írtam egy bejegyzést három gyártó anyagában és stílusában különböző típusú őrházairól. Ezek az épületek azóta a terepasztalon álltak, 5 év után elérkezettnek láttam az időt, hogy bemutassam, miben változtak.