Hogyan ne építs terepasztalt? • 2023-02-19
Kapcsolódó Youtube short - rövid videó
Keresőszavak: auhagen, város, sorház, épület, igra,
A bejegyzésben konkrét termékek jelenhetnek meg. Ezeket a termékeket megvásároltam, azok felhasználását, illetve konkrét tapsztalataimat írom le. A termékkel kapcsolatban leírt vélemény az egyéni ízlésemet tükrözi.
A házakat először papírból vágom ki, méretarányosan
Az Auhagen TT kínálatának egyik nagy hiányossága, hogy a városi sarokházaknak kínálata szegényes. Van a H0-TT (1:100) méretben egy sarokház két változatban (kék színben söröző 12249 illetve fehérben Ír Pubként 12255), egy pékség (12447), amely épületek a többi hasonló méretű sorházhoz sorolhatóak. Van továbbá, az általam átépített patika (12269), ami a való életben is egy különálló épület, illetve a TT méretű 3 emeletes sarokház (13334), amit bár háromféle szögben is megépíthető, de szerintem csak az újabb fejlesztésű TT méretű többszintes házzal mutat jól. Összefoglalva, olyan igazi házsorindító épület a pékségen kívül nincs a kínálatban. Semmi különlegesre nem gondoltam, csak mondjuk, mint Győr belvárosában a linken látható sárga vagy a vörös házra: https://www.google.com/maps/@47.6900576,17.6346378,3a,75y,126.92h,85.68t/data=!3m6!1e1!3m4!1sPm4CoEZtlhEmJ0VA-FO5QA!2e0!7i16384!8i8192
Eltérő oldalfalak
Szerencsére a ház frontoldala a tűzfal méretére vágható úgy, hogy a ház ritmusa is megmarad.
Az első próba, itt úgy gondoltam elég csak ragasztani
A tűzfal is egyszerűsödött, a tetőt is könnyebb feltenni
További beavatkozást kellett tennem a tűzfalon is. az Auhagen padlástér beépítés miatt megemelt tetőelrendezését ilyen sarokházaknál nagyon nehéz jól lekövetni, ezért a patika esetében is alkalmazott, és a való életben is többször előforduló egyszerűbb tetőszerkezet mellett döntöttem. A lenti képen a két technika különbsége jól látszik, felül vágtam és törtem, alul meg csak sokszor, finoman húztam át a pengét. Felül csiszolni kell még a törés után megmaradt sorját. Az alsó oldalt is megcsiszolom, de ez a művelet a ragasztás előkészítés miatt szükséges, hogy egy kicsit érdesebb legyen a felület.
Itt kellett olna, hogy feltűnjön a hiba. A ragasztás után még van egy kevés idő, hogy javíthassak.
Régi stílusú, kisvárosi cipőboltot készítettem, jobban illett szerintem a kiugró kirakat ehhez a házhoz
A papírból készült előkép és a kész modell egymás mellett. A tetőt is először papírból készítettem el, ez múltkor is jól működött.
A lépcsőház tetőzárásával sokat szenvedtem, de legalább előkerült a megfelelő fémvonalzó is.
A tető ugyanaz a kifutott Noch termék, ami a patika építéséhez is használtam, több házhoz is elég a lap.
A gyári Auhagen épület esetében a kémény rá van ragasztva a műanyag tetőre, én ezt nem tudtam megtenni, mert a felület nem egyenes, így ezen a házon a tetőn vágott négyzet alakú lyukba lett beragasztva.
Az is látszik, hogy nem sikerült elsőre jól feltenni a lépcsőház tetejét, ragasztás után visszabontottam. Azt is terveztem, hogy bádogot ragasztok a tetők találkozásához, ehhez a kontaktlencse zárófóliáját használtam, A tervet megvalósítottam, de nem sikerült jól többszöri próbálkozás után sem, ennek technikáján még dolgoznom kell.
Ebből a szögből jól látszik a csalás: ezen az oldalon hosszabb a tető
A háznak ez az oldalán látszik a csalás: a tető fél cserépsorral lejjebb ér véget a hozzánk közelebbi oldalon, mint a homlokzaton. A kúpcserepek ugyanúgy az IGRA terméke, mivel azok bordó színe közelebb áll a Noch cseréphez, mint az Auhagen által gyártott. A képen a háttérben az Auhagen eredeti épülete van összerakva, látszik a tető eltérése, illetve az is, hogy a két kémény helyett csak egyet használtam.
Az átalakított ház, mögötte az eredeti, gyári verzió, hátul pedig a papírépület, amin az ötletet próbáltam.
A patika épületéből megmaradt oldal kapcsán éreztem úgy, hogy kopottas hatást állna a legjobbam, mert számomra ez a kiugró lépcsőház a XX. század eleji gyártelep épületeit idézi, amelyek nem igazán gyakran voltak felújítva.
A saroknál a két tető találkozása egy pontban történik, de a díszcsík a patika épületén lejjebb húzódik. Bár sárgára van festve és helyette fogpiszkálóból és mestertapaszból készítettem egy újat, hogy a saroknál folytonos legyen. Látható, hogy a dísz a lépcsőháznál lejjebb, a homlokzaton eredetileg kialakított dudorra került.
Sokat gondolkodtam azon is, érdemes-e folytatni a díszítőelemeket a főhomlokzaton, de annak pont a klasszicista stílust idéző egyszerűsége tetszett, így elvetettem. Ha elkészítettem volna, akkor vastagabb a papírból készíteném, viszont akkor az emeleten minden saroknak kellett volna kapnia.
Utólag már sokkal több mindent másképp csináltam volna, érdemes lett volna szigetelőszalaggal összerakni a házat, mert az olyan eltérések, mint a fal magassága vagy a díszcsík eltérése kijöttek volna és az alapból való levágással ezeket lehetett is volna orvosolni.
Adatlap
Gyártó: | Auhagen |
Katalógus száma: | 12250 |
Mérete: | 75 x 73 x 101 mm |
Méretaránya: | 1:100 (H0 / TT) |
Tornyos házak szerintem hozzátartoznak egy kisvároshoz, így a városháza mellett még legalább egy ilyen épületet szerettem volna a városba.Az Auhagen kínálatában van számos tornyos épület, ezek közül a H0/TT 1:100 méretarányú 12269-es katalógusszámú patikaépületet választottam. Ez a ház önállóan áll, de én egy házsort szerettem volna lezárni ezzel az épülettel. A gyógyszertár szélesebb is, mint a sorházak, ezért mindenképpen át kellett alakítanom, hogy az elképzelésemhez használni tudjam.
Amikor 2019-ben elindítottam a blogot, az első elképzelésem az volt, hogy a szolnoki vasútmodell kiállításról szóló beszámolóval kezdek. Egy időben az őszi TEMOFESZT előtt ez volt a legnagyobb ilyen esemény, március 15-e körül tartott rendezvénnyel indult el számomra a terepasztalozás. Aztán a blog nem indult el 2019. márciusban és az Aba-Novák Agora sem rendezett ilyen eseményt.
Idén március 15-ét követő hétvégén tartották meg az eseményt, és az érdeklődés igen nagy volt, mintegy fél órás sorban állás után jutottam be. A TT, mint méretarány, nem jelent meg egyik asztalon sem, egy svájci témát modellező H0 méretű asztalon a keskeny nyomköz miatt használtak TT síneket.
Ma reggel megjelent a TT méret legnagyobb gyártójának, a Tillig cég katalógusa, ami 3 oldalnyi, összesen 7 darab magyar modellt tartalmaz. Azt hiszem rajtam kívül sokan várták a "Halbi" vezérlő megjelenését, amely idén befuthat (mint a képen szereplő újabb festésű változat Kőbánya-Kispestre).