Hogyan ne építs terepasztalt? • 2023-01-07
Kapcsolódó Youtube short - rövid videó
Keresőszavak: auhagen, város, sorház, épület, igra,
A bejegyzésben konkrét termékek jelenhetnek meg. Ezeket a termékeket megvásároltam, azok felhasználását, illetve konkrét tapsztalataimat írom le. A termékkel kapcsolatban leírt vélemény az egyéni ízlésemet tükrözi.
Tornyos házak szerintem hozzátartoznak egy kisvároshoz, balra egy kép Balassagyarmatról, jobbra pedig Vácról
Egy kisvárosban kell lennie legalább egy tornyos sarokháznak – legalábbis én így képzelek el egy kistelepülést. Jó példa erre Balassagyarmat, ahol a vasútállomástól elindulva szinte minden sarkon van egy tornyos ház, csak abból látjuk, hogy közeledünk a belváros felé, hogy ezek az épületek egyre több szintből állnak. Példa lehet Vác is, ahol pár sokra a vasútállomástól lehet látni egy kerttel övezett sarokházat.
Az Auhagen kínálatában van számos tornyos épület, ezek közül a H0/TT 1:100 méretarányú 12269-es katalógusszámú patikaépületet választottam. Ez a ház a váci képhez hasonlóan önállóan áll, de én egy házsort szerettem volna lezárni ezzel az épülettel. A patika szélesebb is, mint a sorházak (110 mm az 58mm-rel szemben), ezért mindenképpen kilógott volna. Ez utóbbival megbékéltem, mert nem találtam rá jó megoldást, de azzal nyugtattam magam, hogy a régi városokban sem igazodtak a házak egymáshoz, mai napig látni ki-és beugrásokat, és az utcák sem egyenesen futnak.
Próbáltam minél kevesebb vágással megoldani az átalakítást
Egy réteg festék kevés
Három réteg után szép eredményt kapunk
Festéshez most is a Héra színezőpasztáját használtam, hígítás nélkül. Azt hiszem jól látszik, hogy az első kenés után a fedés nem volt tökéletes, de hozzá kell tenni a színezőpaszta nem modellfesték, nem erre tervezte a gyártó. További hátránya, hogy óvatosan kell bánni a modellel, mert lepattanhat a festékréteg, de számomra mindezeket ellensúlyozza, hogy tetszenek a színek, és mivel az életben is ezeket használjuk, nem műanyag-hatásúak. Biztos lenne olyan szín, ami megfelelne, viszont nekem tetszik a pasztában, hogy egységes színt ad, kiadós, évek alatt sem szárad be, ami sok modellfestékről nem mondható el. Végül három réteget vittem fel, ami már jó fedést biztosított.
A falak állnak, csak a hátsó fal nincs a helyén.
Patika felirat az IGRA lézer-vágott papír betűiből készült
Bár a csomagban kaptam fekete, műanyag Aphoteke feliratot, de volt az IGRA modelltől lézervágott papír is, ebből inkább kiraktam a patika nevet. Az UHU ragasztó a festéket is oldotta, így javító festésre volt szükség. bármennyire is igyekeztem, a felirat festékes lett, most úgy néz ki, mintha az ötvenes évek fém felirata maradt volna a házon.
Még egy kis eltérés van a ház tornyos sarkánál a gyári változathoz képest: a bejárat fölött kis erkély lenne, azonban a pár milliméteres alkatrész sehogy nem maradt a helyén, ezért csak rácsot kapott, mintha franciaerkély lenne. Nem is bántam nagyon, így jobban látszik a felirat.
A tetőt újra kellett gondolni. Mivel erre nem gondoltam az elején menet közben keményebb papírból vágtam ki.
A tetőt keményebb papírlappal próbáltam megtervezni, ez csak több próbálkozás után sikerült. A tetőt egy olyan A/4-es lapból vágtam ki, amely domború mintát tartalmazott. Noch ezt a cseréplemezt már nem gyártja, az egyik modellezőboltban az utolsó darabot vásároltam meg belőle. Látványosabb, mint az Auhagen több évtizedes műanyag lapja, de a modernebb megoldásokhoz képest olcsóbb, és még egy házra maradt is belőle.
A majdnem kész állapot
Ez már a majdnem kész állapot: felkerült a tető, az ereszcsatorna, a kémény, fekete színnel koszolva is lett a cserép, illetve a fal széle, ahol füst érheti. Itt sem volt cél a túlkoszolás, egy nemrégiben felújított házat szerettem volna építeni. A tetők illesztésére az előző bejegyzésben bemutatott készlet kúpcserepeit használtam. A kúpcserepek az igazihoz hasonlóan belül üregesek, így jobban fekszenek a tetőszélekre, illetve egymásba lehet ezeket dugni, így kevesebb a hulladék is.
Szemből így néz ki az épület, a toronnyal kell még valamit tennem.
Felkerült a torony és a szélforgó is. Itt nem. oldalról azonban jobban látszik, hogy ez a torony állhatna másképp is. A patina szín annyira nem tetszik, de majd erre is kitalálok valamit.
Az épület ára a bejegyzés írásának időpontjában 8.300 és 9.000 Forint között volt, a tetőcserépre 2.500 Forintot költöttem, de marad belőle még egy házra való, illetve a házból is egy olyan fal, amit egy házsor lezárására tudok használni.
Adatlap
Gyártó: | Auhagen |
Katalógus száma: | 12269 |
Mérete: | 125 x 110 x 110 mm |
Idén ez lesz az utolsó bejegyzésem, ahogy az elmúlt két évben is a PIKO katalógusáról írtam le ilyentájt a véleményem. A PIKO hagyományosan az év utolsó napjaiban adja ki katalógusát, ami a következő évben forgalmazott modelleket tartalmazza.
Annak ellenére, hogy novemberben a PIKO a helyi képviselettel közösen magyar katalógust adott ki, nem vártam nagy dolgokat, de amit vártam, azt meg is találtam.
A börzék hozzátartoznak a gyűjtés területei közé, évente egyszer találok valami számomra érdekeset. A megvásárolt vagon már oldalról is izgalmas: csak az egyik oldalon vannak ajtók, a másik oldalon a ponyva rögzítéséhez vannak eszközök.