Hogyan ne építs terepasztalt? • 2022-09-23
Keresőszavak: peron, betonalj, terepépítés,
A bejegyzésben konkrét termékek jelenhetnek meg. Ezeket a termékeket megvásároltam, azok felhasználását, illetve konkrét tapsztalataimat írom le. A termékkel kapcsolatban leírt vélemény az egyéni ízlésemet tükrözi.
Kispest állomása. Jól látható, hogy a peron egymásra fektetett betonaljakból áll.
A vicinális helyi érdekű vasutat jelent, a legtöbb terepasztalon ilyen, mellékvonalként funkcionáló vonalat modelleznek. Milyen is a peron a vágány mellett? Gyerekkoromból arra emlékeztem, hogy salak van a sínek mellé szórva, hogy az ember ne a sárba lépje a vonatról. Kezdetben valami ilyet valósítottam meg Irtásos megállóhelynél. Aztán a fehér kő vörös salakká változott, de valójában száz évvel korábbi állapotot tükrözött, holott a terepasztalom a kétezres évek második felét próbálná megjeleníteni.
Jobbra a használt talpfák, balra az új. A piros körrel jelölt részeket vágtam le.
Árok kiásva, az első adat betonalj megérkezett
Ahhoz, hogy a sínek mellé vasbetonaljat tudjak tenni ki kellett alakítani egy pár milliméter széles, de egy kicsit mélyebb, egyenes árkot. El kell ismernem, hogy leírni könnyebb volt, mint megvalósítani, visszaütött a piros kő alatti fehér murva, alatta pedig akrillal dolgoztam. Egy kisebb körvágó teljesen lekopott és nem értem a végére és unalmas is volt, így két nap vágtam ki a szükséges rést.
Az első sor talpfa már a ragasztóban áll
A kész árokba faragasztóval tettem, erre került az első sor talpfa. Az első sor leragasztását követően a második sor félig eltolva került rá.
A talpfák szélét fehérrel lefestettem.
Száradás után a betonaljak szélét megfejtettem fehérrel, bár láttam már olyat is, hogy az egész betonaljat lemeszelték.
Italosdoboz és a táblák
Így néz ki a megállóhely a peronnal és egy 20-as lassújellel.
Sok teendő nem maradt, a tábláknak kis lyukakat fúrtam, pici faragasztóba állítottam. Száradás után át lehetett adni a forgalomnak a megállót, amit először egy régi, kéttengelyes kocsi látogatott meg, hogy farönkökkel rakodják meg.
Az őszi melegebb napokon befejezem a garázsban a terepasztal építését, összetakarítok körülötte, letakarom és hozzá sem nyúlok tavaszig. Számba veszem amit télen, a meleg szobában is el lehet készíteni. Erre a télre házak építése, szőlőtőkék és bokrok gyártása lesz a feladat. Az első ilyen dolog egy viszonytag egyszerű dolog lesz: présházakat fogok építeni.
A terepasztalom egy május végi-június eleji időszakot mutatna be, ahol már nem annyira zöld a fű, de még nincs kiégve sem, a gyümölcsfák már elvirágoztak, de néhány bokor még ontja virágait és sokféle mezei virág nyílik. Ami eddig hiányzott az a piros szín, azaz a pipacsmező.
Szerettem volna egy olyan, pár tenyérnyi területet létrehozni, ahol a piros virágok uralkodnak, amelyhez a Heki 1814-es cikkszámú termékét használtam.