A csomagolások egymás mellett: az Auchagen doboza könnyebben kezelhető
A jelenleg kapható TT épületekből sokat meg lehetett vásárolni a keletnémet Vero kínálatában a cég 1990-es megszűnéséig. Ezek a H0-hoz és a TT-hez egyaránt ajánlott épületek 1 a 100-hoz méretarányban készültek. A Vero termékeit több cég vette át, a H0-TT termékvonalat az Auhagen vitte tovább. Természetesen az Auhagen kínálatában megtalálhatóak a TT-hez méretezett 1:120 méretarányú épületeket is, de ebben a bejegyzésben kifejezetten a Vero városi sorházait vizsgálom.
Két össze nem rakott, teljes dobozos épületem van: a 2/51-es cikkszámú modell a Verotól (Mamos), amit a Vonatantikváriumból (jatekudvar.hu) szereztem be, a másik az Auhagen 12250-es modellje (jelenlegi ára 6-6500 Ft között). Ilyen házakat terepasztal bontásból kifogva 3-3500 Forintos áron lehet találni kisebb hibákkal (antenna, kémény, csatornahiány), hibátlan, esetleg össze nem szerelt épületek ára 4 ezer Forint körül van.
Az 1988-as katalógusban TT-nek feltüntetett és a harminc évvel későbbi Auhagen dobozon az épület méretei meglepő módon különbözőek (75x60x97 és most 75x73x101), de ennek az az oka lehet, hogy vannak kiegészítők, amelyet az Auhagen beleszámolt, a Vero pedig az alap méretét adta meg, mivel a házakhoz nem kötelező a lépcsőházat odailleszteni.
Vero dobozában található papírok
Auhagen dobozában található papírok
Az alaplapok szerszáma nem valószínű hogy újra lett tervezve
Csak a színében különbözik
Kicsi, sárga és gyerekkoromban készült… A két szett között a 30 év különbséget csak a műanyag sárgulása mutatja, egyébként teljesen ugyanazok az elemeket találjuk meg. Szomorú vagyok, mert az ablakokon lehetett volna fejleszteni az elmúlt 30 év alatt, ez a kis változtatás látványosabbá tehette volna a házat.
Hát nagyjából itt is csak a szín különbözteti meg a két modellt. Talán az Auhagené valószerűbb.
A barna színű Vero falak nyugodtan kombinálhatóak az Auhagen által gyártottal. Annyi előrelépést találunk, hogy egy kicsit talán valószerűbbek a színek.
Itt már nem lehet különbséget észrevenni.
A csatorna és az épületkiegészítők is eredeti szerszámmal készülhetnek. A Vero szettek nagy hátránya, hogy a csatorna lefolyócső egy idő után rideggé válik és törik, ezt érdemes drótra cserélni. Az ereszcsatorna számomra egy kicsit bumfordi, de erre nem találtam jó házilagos megoldást. Az Igra gyárt külön ereszcsatornát TT méretben, de az ára 2000 Forintot veri, azaz a doboz árának harmada, igaz, két házra is elegendő lehet.
Itt is nyugodtan össze lehet keverni az alkatrészeket, fel sem tűnne a különbség
Az ajtók és kiegészítőelemekben sem történt változás. A tető is csak azért különbözik, mert másik szettből való.
Adatlap
Gyártó: | Auhagen |
Katalógus száma: | 12250 |
Mérete: | 75 x 73 x 101 mm |
A javítandó sorompót a 32 éve megboldogult Német Demokratikus köztársaságban a PIKO gyártotta SIBA márkanéven. Maga a modell nem túl valósághű, de egy dolgot tudott, 16 voltos váltóáramot bevezetve lehúzta a sorompót. Azonnal. Manapság már szervomotorral fokozatosan leeresztve zárná le az utat a mindenre odafigyelő terepasztal-építő, de én ragaszkodtam ehhez a gyerekkoromból ismert modellhez. Sajnos, a vezetékek átkötése során még ezt az üzembiztosan működő szerkezetet is sikerült elrontanom, így nem volt más hátra, a másodpiacról szereztem egy újat.
Szinte a kezdetektől fogva úgy tervezem a terepasztalt, hogy a váltóutak beállítása félautomata lesz. Ez nálam azt jelenti, ha lenyomok egy kezdő és egy végállomást a vezérlőpulton, akkor a váltók átállítása mellett váltson a jelző is zöldre és adjon a szakaszra áramot, miközben mindenhol máshol vörös fényt adjon a jelző és árammentes maradjon a szakasz.
A BTTB/Zeuke relék korlátait elértem, ezért elkezdtem egy másik lehetőség keresését, amit az Arduino és kapcsolódó kiegészítőiben találtam meg. Jelenleg még a kísérletezgetés fázisában járok, a felmerülő problémákat megoldását vizsgálom.