Játéktigris.hu - Blog a terepasztal építéséről és modellgyűjtésről

Karszt és agyag

Hogyan ne építs terepasztalt? • 2021-09-12

Keresőszavak: vmc, terepépítés, ,

A bejegyzésben konkrét termékek jelenhetnek meg. Ezeket a termékeket megvásároltam, azok felhasználását, illetve konkrét tapsztalataimat írom le. A termékkel kapcsolatban leírt vélemény az egyéni ízlésemet tükrözi.

Balra az agyag homogén anyaga, jobbra a karszt

A terepépítés során új anyagokat próbáltam ki a Vasútmodell-Centrum (VMC) saját márkás kínálatából: az agyagos föld és a karszt föld nevű terméket. A termékek 71014 és 71015 cikkszámon érhetőek el 600 Ft körüli áron. Nem vagyok geológus, ezért konyhanyelven próbálom leírni tapasztalataimat, illetve, egy-egy mintát is készítettem a bejegyzéshez.

Első találkozás

Mindkét termék csomagolása egyszerű: egy visszazárható zacskóban kapunk 200 milliliter anyagot.
Első találkozásra az agyag szóróanyag egy nagyon finom szerkezetű, sárgás színű, homogén anyag, fogásra kissé zsíros, tapad az ujjakhoz. Véleményem szerint a zacskósban szárított és őrült sárga agyag van. A karszt a bézs színhez áll közelebb, a szemcsemérete a finomtól az 1 milliméteres gömböcskékig terjed. A karsztföld szerintem összetört lösz, egy meszes, üledékes kőzet.

A sorrend megfordult: balra a karsztföld bekevert állapotban, jobbra az agyag tejfölre emlékeztető állapotban

Bekeverés

Szokásos módon jártam el: a szóróanyagokhoz kevés faragasztót és vizet kevertem. A keverést most egy iskolai lapos-ecsettel végeztem el.
Az agyag esetében a tejfölszerű állag volt azt, amelyet már ecset segítségével fel tudtam hordani, folyósabb állaggal nehezebb volt dolgoznom.
Ezzel szemben a karszt esetében épp a kefirhez hasonlós, folyósabb állapot a megfelelőbb, a keverés során habos, lazább anyagot kapok. Az ecsetre a nagyobb darabok tapadnak, ezért célszerű vizet tartani magunk mellett az ecset rendszeres átmosásához.

A mintákat hungarocell lapra vittem fel, mivel legtöbbször ilyen anyaggal dolgozom a terepasztalon is.

Minták készítése

Három mintát készítettem: balról indulva az első minta az agyagé, a második a karszt. a harmadik a karszt és az agyag 1:2 arányú keverése. A mintákat hungarocell lapra vittem fel, mivel legtöbbször ilyen anyaggal dolgozom a terepasztalon is.
Az agyagot viszonylag gyorsan, de csíkosan sikerült felhordanom. A karsztnál már nehezebb volt az ecsethez tapadó szemcsék miatt, de nem éreztem szenvedésnek, egy viszonylag homogén felületet sikerült kapnom, amelyekben kicsi buborékok keletkeztek. A legkönnyebb dolgom a kettő keverékével volt, itt is inkább egy kicsit folyósabb állapotra törekedtem.

Az agyag száradás után töredezett

Száradás után - agyag

Szerencsére, ma napos, szép idő volt, bőven 25 fok feletti hőmérséklettel, így a minták 3 óra alatt megszáradtak.
Az agyag az első használat után csalódást okozott: ugyanígy kiszáradt és töredezett, mint a minta. Mindez nem azt jelenti, hogy nem lehet használni, hanem azt, hogy ebben a formában, mint első talajtakaró nem használható. Viszont egy kiszáradt folyómeder esetében nagyszerű hatást tudunk elérni vele, ahogy az indítóképen látható domboldal is anyaggal készült: az oldalfalon lévő repedések látványosak.

A karsztföld jól terült, de elsőre furcsa az eredmény

Száradás után - karszt

A karszt száradás után is megtartotta azokat a buborék-helyeket, amelyek már elkészítéskor is meg voltak. Az anyag megtartotta állapotát, nem tört aprózódott, de a kisebb-nagyobb darabok miatt homogénnek sem tűnik. Az indítóképen a domb tetejére lett felhordva azért, hogy az agyag repedéseit elrejtse. Lehet látni, hogy száradás után olyan, mintha egy sütemény tetejére tettünk volna valamilyen krémet, de a repedéseket elfedte.

A keverék színe nem szép és hajszál-repedések láthatóak.

Száradás után - karszt és agyag keverék

A keverék őszintén szólva nem váltotta be a hozzá fűzött reményeket, olyan, mintha mindkét anyag hátrányait egyesítené: a színe inkább valami végtermékre emlékeztet, mint földre, a buborékok itt is megmaradtak és hajszál-repedések is keletkeztek, amelyek ugyan nem látványosak, de fennáll annak a veszélye, hogy ott később leválok a felület.
Miért utálok mecseki erdőtalajjal dolgozni, ha terepet építek?

A Vasútmodell Centrum (VMC) saját márkás, mecseki erdőtalaj elnevezésű terméke sokoldalúan használható, nem csak talaj takarására, hanem fák kérgének készítésére, műanyag elemek koszolására (rászáradt sár hatás létrehozására) is megfelelő, én a terepasztalomon rendszeresen használom. Azzal a technikával, amivel én dolgozom, a terep építése nehézkes, erőt kell vennem magamon, hogy belefogjak. A bejegyzés nem a termék ellen szól (mivel a fél terepasztalon ez van, a másik felén meg lesz), hanem bemutat egy technológiát, amely ugyan szép eredményt ad, de az oda vezető út nehézkes. A termék elérhető kiszerelése olcsó és kiadós, lehet vele kísérletezgetni úgy, hogy senkit nem dönt nyomorba.

Tovább a bejegyzéshez

 
Karszt és agyag a gyakorlatban

Az előző bejegyzésben a Vasútmodell-Centrum (VMC) saját márkás agyagos föld és a karszt föld nevű termékeit mutattam be, most csak egy képet csatolok, hogyan tudtam használni az anyagokat.

Tovább a bejegyzéshez

 
Az ősz már elkezdődött - jönnek az újdonságok

Az ősz csalhatatlan közelségét jelzi, hogy a TT méret legnagyobb gyártója -augusztus 27-én kiadta őszi katalógusát. (Letölthető: a Tillig letöltések oldaláról)

Tovább a bejegyzéshez

 
www.jatektigris.hu
Nándori András oldala
e-mail cím: info kukac jatektigris pont hu

Tájékoztatom, hogy az oldal nem használ sütiket, azonban a látogatottság követéséhez az oldal címeiben időbélyeget használok.

Az oldal fejlesztése és biztonságának megőrzése érdekében tárolásra kerülnek az oldal felé elküldött kérések közül a böngésző címsorába paraméterként beírt értékek is.