Bevezető
A 3D nyomtatás és a lézervágás elterjedése izgalmas, kis sorozatban kiadott épületek létrehozására adnak lehetőséget. Nem értek hozzá, de véleményem az, hogy a lézer-vágott épületek valószínűleg olcsóbban kihozhatóak, mint a fröccsöntöttek, mert bár a tervezésben nem látok különbséget, de a gyártáshoz nem kell drága szerszámot készíteni. Ezzel szemben áll az, hogy ezeket a modelleket nem évtizedeken át fogják gyártani, ezért a tervezési költség is kevesebb terméken oszlik meg. Mindezek azt okozzák, hogy a modell nem olcsó, ára 2021. januárjában 9.500 Forint körül van, viszont, ha az egyediségét nézzük, akkor lehet, hogy már nem olyan magas az ár.
Az IGRA 200118 cikkszámú épülete épp eléggé izgalmas a sok klasszicista ház között, hogy foglalkozzam vele. Erre a téglaépületre a Bauhaus-ház épp eléggé pongyola megfogalmazás, de ez a modernista irányzat nagy hatást gyakorolt a XX. századi eszmékre, ezen belül az építészetre. Ezeket a házakat a szabályos mértani testek, modern anyagok használata, a célszerűségre törekvés és a fényt beengedő ablakok jellemzik. (1)
Ha nem lenne téglafala, akár magyar épületként is el lehetne adni (2), de a téglaburkolat valószínűleg a korszellemnek megfelelő volt, mert az 1937-ben indult Madách téri építkezések is ilyen burkolatot használtak, vagy említhetnénk az 1929-től épült margitszigeti uszodát, csak emiatt nem kellene elvetni.
Az eredeti ház története (Zlín)
A házak eredetiben Zlinben (Cseh Köztársaság) állnak egy kertvárosi hangulatú telep részeként, amit a Bata cipőgyár építette munkásai részére.
A Bata testvérek még 1894-ben gyárat alapítottak Zlínben, amely az I. világháborúban, az Osztrák-Magyar Monarchia hadserege részére végzett szállítások révén már 4000 fősre duzzadt. A háborút követő válságot a cég merész döntéssel vészelte át: a cipői árát felére csökkentette, ezzel ezernyi új ügyfelet nyert meg. A váltás annyira sikeres volt, hogy 1923-tól a gyárkomplexumot már fejleszteni kellett. A gyártól nem függetlenül Zlín lakosainak száma is látványosan növekedett: 1923-ban még csak 4.678 lakosa 1937-re 37.342 főre duzzadt. A város bővítése tervezetten történt, számos neves építész vett részt benne. (3)
Az egyik ilyen utolsó bővítés során került kialakításra az a terület, ahol a modellezett ház is áll. A gyárhoz tartozó lakótelep kialakításakor cél volt, hogy javítsák a dolgozók életkörülményeit, hangsúlyt fektettek arra, hogy a dolgozók a munka és a pihenés közti egyensúlyt megteremthessék, ezért természetközeli városrészt terveztek. A házak eredeti tervezője Vladimír Karfik volt, az épületek 1935 és 1936 között készültek el. A ház alaprajza közel négyzet és magasságában is a kocka mértani testéhez áll közelebb, így a Bauhaus elveihez áll közelebb, de hatással volt a korai XX. századi holland téglafalakkal épült házak és a 20-as 30-as évek amerikai modern építészeti technológiák is.(4) Mindenesetre megjegyzem, hogy a házakhoz garázs is tartozik, így ezek a házak valószínűleg nem a kétkezi munkások számára készültek.
A telepet
ezen a linken lehet megnézni.
A modellezett, egy emeletes családi házak a Slovenská utcában állnak, összesen 21, ugyanolyan típusterv alapján készült házat lehet megtekinteni. (5)