Játéktigris.hu - Blog a terepasztal építéséről és modellgyűjtésről

Halbikról újra

Modellbemutatás • 2025-03-30 

Keresőszavak: tillig, halbi, személyvagon, mÁv, start,

A bejegyzésben konkrét termékek jelenhetnek meg. Ezeket a termékeket megvásároltam, azok felhasználását, illetve konkrét tapsztalataimat írom le. A termékkel kapcsolatban leírt vélemény az egyéni ízlésemet tükrözi.

A két modell egymás alatt, felül a korábbi, alul a 2024-es kiadás

A magyar vasút megmentője volt

A VEKE (Városi és Elővárosi Közlekedési Egyesület) 2006-ban konkrétan azt írta, hogy „egyes [vasúti személyszállító] járműsorozatok biztonságos forgalomban tartása tovább már nem vállalható”, illetve gazdaságilag, technikailag egyes sorozatok felújítása már nem lehetséges. A személyszállító vagonok hiányát ekkor már nem lehetett eltitkolni, a MÁV kereste a lehetőséget a használt, de jó állapotú és olcsón megvásárolható kocsik beszerzésére. (1) A MÁV ebben az évben kötött szerződést a német vasútvonalakról akkor már kivont kocsik behozatalára. A magyar államvasút a kocsikat belföldi távolsági forgalomra szánta, és amint lehetett be is állította ezeket: a következő években közlekedés-vörös és menta-zöld színű ex-német kocsikat is lehetett látni. Ennek oka, hogy a Magyarországra ezek a kocsik jó műszaki állapotban érkeztek meg, honosítás és fővizsga után azonnal be is állították a kocsihiány enyhítésére. Csak 2007-ben jött az első kék személykocsi, de eltartott egy ideig az egységes kék színű flotta kialakítása.
A kocsik akkor a magyar vasút megmentői voltak, a MÁV-START (2025-től MÁV Személyszállítási Zrt.) dunántúli flottájának alapját adják a mai napig. A 2018. évi Szolgáltatásminőségi kritériumok meghatározása a MÁV-START Vasúti Személyszállító Zártkörűen Működő Részvénytársaság jelentésében még 27 vezérlő (Bybdtee) 26 kerékpárszállító szakasszal rendelkező (Bydee), 146 másod- (Byee) és 56 elsőosztályú szakasszal is rendelkező (ABYee) kocsiról számoltak be (3) a belföldi távolsági forgalomban, ami jelentős mennyiségnek mondható. A beszerzés óta eltelt lassan 20 év, ezeknek a kocsiknak a gyártása is több, mint 40 éve befejeződött, Lázár János 2025-ben egy hasonló nagyságú flotta (285 darab kocsi) megrendelésének megkezdését jelentette be (2), és bármilyen optimistán állunk is a dolgokhoz, ezeken a kocsikon még egy jó ideig utazni fogunk. Egyébként a Halbi kényelmes ülésekkel, nagy lábterekkel rendelkező konstrukció, télen, tavasszal és ősszel semmi kifogásom ellene, főleg, hogy már az ajtónyitás is gombnyomásra egyszerűsödött.
A kocsik a GYSEV-nél (Győr-Sopron-Ebenfurti Vasút Zártkörű Részvénytársaság) kisebb számban (25 kocsi érkezett) fordultak elő és rövidebb karriert is futottak be: 2015. júliusában a teljes flottáját értékesítette. (4) A GYSEV a kocsikat sokkal kreatívabban használta, a kocsik feltűntek intercity vonatokban is.
Mindent összevetve egy magyar vasutat a VI. korszakban (2007-től napjainkig) gyűjtő számára ez a kocsi kötelező darab.

A régi kiadást az új kiadású modellel és a tavaly megjelent vezérlővel is összehasonlítottam

A nem is annyira rejtett eltérések

Az már a vezérlőegység elemzésénél feltűnt, hogy tényleg egy újraalkotott és nem egy ráncfelvarrott modellről van szó, de az alaposabb elemzés igénye akkor merült fel, amikor különféle íveken teszteltem a vagonokat és nem ugyanúgy viselkedtek.
Ez a tény számomra egy picit lelombozó, mivel a korábbi kiadásokból is gyűjteményem része egy pár, így egy szerelvénybe vegyesen kerültek volna. A kocsi hossza azonos, 220 mm, a szélessége is gyakorlatilag egyező (az új modellen az eresz már kisebb, de ez az eltérés elhanyagolható).
Amikor egymás mellé tettem a vagonokat nem értettem miért vannak magasabban a csíkok. Elővettem újra a vezérlőkocsit, mert ez akkor nem tűnt fel. Mint a képeken látszik, lehet olyan képet készíteni, ahol, ha a kocsikat egymás mellé teszi az ember, akkor a csíkok egyforma magasnak látszanak, de a valóság az, hogy jelentős eltérések vannak. A sárga csíkok a mindkét kép esetében az új kiadást mutatják: mind a vezérlőkocsival, mind pedig az új kiadású személykocsival összehasonlítva egyértelműen látszik, hogy nemcsak az ablakok mérete csökkent, hanem az egész oldalfal, a csíkok között a távolság egyértelműen kisebb.
Az, hogy az új kocsi egyértelműen alacsonyabb, annak oka a forgóvázak eltérő kialakítása is. A korábbi modell forgóváza fölött van egy jelentősebb rés a kerekek fölött, az új modellnél a kerekek szinte ráülnek a kocsi alvázára.

Az új kiadású modellek egymás mellett

Természetesen, amikor a vezérlő és az új kiadású halbi egymás mellé kerül, akkor ilyen probléma nem merül fel: a kocsik teljesen illenek egymáshoz.

A különböző dobozok a régi változaton is a helyükön voltak, de az új modellen sokkal látványosabbak

Ha a régi és az új verzió képét összehasonlítjuk a ma is futó kocsival, lehet látni, hogy az új verzió sokkal közelebb áll az eredetihez, és ezt nemcsak a festések okozzák. Az alváz szerelvényei, formái a jelenleg is közlekedő változatokon is megtalálhatóak. Ezek a szerelvények a korábbi modellen is ott voltak, de sokkal elnagyoltabb formában.

A tetőívekben az eltérés akkora, mintha egy másik típusú kocsi lenne mögötte

A zavaró eltérések

Mivel a vagonokat inkább felülről és oldalról nézzük, fontos ebből a szempontból is vizsgálni az eltéréseket. Egy szerelvénybe sorozva kitűnik, hogy a kocsitetők íve is eltér, a régi modellé meredekebb, és mivel az egész kocsi magasabban indul feljebb is végződik. Egy másik szögből látszik, hogy a kocsi végének szűkítése is más, szinte olyan, mintha egy másik típusú kocsi futna mögötte. A nagyságbeli különbségről eszembe jutott, hogy a télen készítettem pár képet a Halberstadti kocsik tolatásáról a Keleti pályaudvaron, szerintem egyértelmű miért jutott eszembe a kép.

A korábbi ejegyzésből vett kép, itt csak az ablakot néztem.

Ezek az eltérések nem is értem miért nem tűntek fel a vezérlőkocsi vizsgálatánál, hiszen a korábbi képeket megnézve is ott vannak ezek a különbségek: magasabb alváz, magasabb oldalfal, más tetőív, más kocsilezárás.

Az új modell van felül, a korábbi kiadás alul.Nemcsak részletgazdagabb, de a forgóvázak helye is változott

Ha alulról nézzük a modellt, akkor a részletgazdagabb megjelenítés mellett két dolog tűnik fel, egyrészt, hogy a fogóváz hosszabb, másrészt a fogóvázak közti távolság kisebb. A forgóvázak forgáspontja közötti távolság 2 milliméterrel lett kisebb. A forgóvázon a tengelyek közötti távolság is nagyobbnak tűnik, de ez inkább optikai csalódás, a valóságban ez nagyjából 0,7 mm.
Az említett, 2 mm miatt, mivel a vagon közepéhez közelebb került a forgócsap, a kocsi sarka kijjebb kerül, ugyanakkor az ív belső részébe kevésbé nyúlik be. Az egy-egy oldalon lévő 1 mm nem tűnik olyan soknak, de ha belegondolunk, hogy a nyomtáv, amin a kocsi fut, mindösszesen 12 mm, ez az érték 8%-ot jelent. A fenti képen látszik, hogy miért jelenthet problémát a túlnyúlás vagy éppen az ív belső részén szelőként viselkedő modell, bizonyos sugár alatt nem mehetne egymás mellett szerelvények az ütközés veszélye miatt.

A szokásos csomagolás, kevés kiegészítővel

Összefoglalás

Az új kiadást a szokásos szürke dobozban kapjuk, a kocsit szivacs védi. A kocsihoz pár fékcsövet és kapcsolót kapunk, egy alkatrészjegyzéket és egy leírást arról, hogyan lehet világítást beépíteni. Sajnos, még a szokásos nejloncsík - amivel a kocsi könnyeben kiemelhető - is kimaradt, pedig a szivacs elég erősen tartja a modellt.
A két kiadás között markáns különbség van, mint kinézetben, mint pedig futásban, természetesen az újabb modell javára. A kivitelezésben tapasztalható különbséget a technikai fejlődésben keresném, mivel a korábbi modell valamikor az 1990-es évek második felében jelent meg. Egymás mögé téve a vagonokat sajnos jelentős különbségek vannak, de egy szerelvényben én nem ezért, hanem a forgóvázak elhelyezkedésének változása miatt nem fogom futtatni, amely eltérés miatt az ívekben a kocsik másképp viselkednek.

Adatlap

Gyártó: Tillig
Katalógus száma: 12602
Korszak: VI.
Hossza (ütközők között): 220 mm
Tömege: 65 gramm

Hivatkozások:

1 http://veke.hu/2006/04/hasznalt-nemet-szemelykocsikat-vasarol-a-mav/
2 https://index.hu/belfold/2025/01/08/lazar-janos-kozlekedes-kozossegi-kozlekedes-tomegkozlekedes-mav-volan-autopalya/
3 https://www.mavcsoport.hu/sites/default/files/upload/page/szolgaltatasminosegi-jelentes-2018-mav-start.pdf
4 https://iho.hu/hirek/bucsuzik-a-halbiktol-a-gysev-150708

A wittenbergi halbi

Minden gyűjtőnek – nemcsak a vasútmodell gyűjtőkre gondolva – van valami olyan álma, amelyekre évek óta vár. Az én ilyen vágyam a halbi vezérlő volt, amely egy kisebb késés után megérkezett. A Tillig azonban nemcsak ezt 12651-es cikkszámú modellt adta ki, hanem a teljes Halberstadtban készült kocsiflottát 12602 és 12603 számon 2. osztályú és 12605 cikkszámon egy vegyes osztályú vagont is. Ezek a modellek azonban teljesen újratervezettek, hiába hasonlítanak a korábbi években kiadottakhoz.

Tovább a bejegyzéshez

 
Pár dolog a Temuról

Elég régóta gondolkodtam rajta, hogy kipróbáljam a Temut terepasztal építési szempontból, ezeknél a terméknél is igaz-e, amit mondanak. Annak ellenére, hogy a magyar felület elég vad fordításokat tartalmaz, és sok terméknél takarékoskodnak az információval is, azért az ár egy ilyen költséges hobbinál már tényező, így kipróbáltam pár cikkel.

Tovább a bejegyzéshez

 
A GYSEV Ludmillái

A németesen Lúdmilla, újabban Lúd – vagy még gyerekkoromban inkább Nagyszergej különleges helyet foglal el a mozdonyok között: megvolt modellként, de míg a Nohabot láttam, ezt soha. Okát, hogy miért nem jelent meg itthon, nem találtam meg egyértelműen. Abban a megtalált források biztosak, hogy a Magyar Államvasutak adott le rendelést ezekre a mozdonyokra, csak egyfelől azt olvastam, hogy a szovjet gyár nem akart vagy tudott szállítani csak az M62-es típusból egy másik forrás szerint a GANZ által fejlesztett M63-as dízelmozdony miatt mondták le Magyarországról a rendelést.
Aztán a magánvasút vállaltatok, majd a GYSEV révén itthon is megjelentek ezek a nagydízelek. A Roco 2025. évi újdonsága a GYSEV (Győr-Sopron-Ebenfurti Vasút Zrt.) Cargo színekben pompázó Lúdmilla. A GYSEV csoport nem először használta ezeket a hattengelyes mozdonyokat, korábban 4 példányt béreltek, azonban a Cargo két dízelt meg is vásárolt.

Tovább a bejegyzéshez

 
www.jatektigris.hu
Nándori András oldala
e-mail cím: info kukac jatektigris pont hu

Tájékoztatom, hogy az oldal nem használ sütiket, azonban a látogatottság követéséhez az oldal címeiben időbélyeget használok.

Az oldal fejlesztése és biztonságának megőrzése érdekében tárolásra kerülnek az oldal felé elküldött kérések közül a böngésző címsorába paraméterként beírt értékek is.